BIBOLO

Kaubanduslik nimetus: bibolo

Eestikeelne nimetus: tiiger-loovoa

Ladinakeelne nimetus: Lovoa trichilioides

Muud nimetused: African walnut, lovoa wood, tigerwood (ingl.k.), bibolo (saksa k.), dibetou (prants. k.), lisaks veel Nigerian Golden walnut, Be

Sugukond: meelialised (Meliaceae)

Liikide arv perekonnas: 2 liiki

Areaal: troopiline Lääne-Aafrika

Puuliigi üldkirjeldus: puu kasvab 30-45m kõrguseks. Silindrilise tüve kõrgus kuni võrani on 18-25m. Tüve diameeter on 0,6-1,2m. Lülipuit on pronksivärvi oranz-pruun kuni hele kastanipruun, tumedate triipude ja joontega, läikiv. Värvi poolest sarnane pähklipuu puiduga.

Mehhaanilised omadused: puit on keskmise tihedusega, 480-650kg/m3 , keskmiselt 550 kg/m3. Puit on keskmiselt vastupidav muljumisele, hästi painutatav, vastupidav löökkoormusele.

Töödeldavus: hästi töödeldav nii käsitsi kui ka mehhaaniliselt. Rebenemise vältimiseks on vajalik kasutada vaid teravaid tööriistu. Naela sisselöömisel kipub puit rebenema. Puitu on kerge liimida, poleerida ja peitsida. Puit on keskmiselt vastupidav. Lülipuit on vähe vastupidav putukkahjuritele, kuid on väga vastupidav puidukaitsevahenditega töötlemisele.

Kuivatamine: puit kuivab üsna kiiresti, kuid vajab kuivatamisel jälgimist, et ei tekiks deformatsiooni.

Kasutamine: kasutatakse peamiselt mööbli valmistamiseks, samuti treimistöödeks, paneelide ja põrandalaudade valmistamiseks, kaupluste sisseseadete valmistamiseks, piljardilaudade, relvakabade, vintpüsside pärade ja marketrii valmistamiseks.

TAGASI