AMEERIKA PäHKEL

Kaubanduslik nimetus: ameerika pähkel

Eestikeelne nimetus: must pähklipuu

Ladinakeelne nimetus: Juglans nigra

Muud nimetused: black American walnut, Virginian walnut, Eastern black walnut (ingl. k.), amerikanischer Nussbaum, Schwarznuss (saksa k.), noyer

Sugukond: pähklipuulised (Juglandaceae)

Liikide arv perekonnas: 21 liiki, neist Euroopas 1 liik

Areaal: USA idaosa

Puuliigi üldkirjeldus: must pähklipuu kasvab 20-25m (30m) kõrguseks puuks. Ilma oksteta silindrilise tüve kõrgus on 8-15m (18m). Tüve läbimõõt on 0,4-1,0m (1,2m). Lülipuit on tumepruun kuni purpurmust. Tekstuur on üsna jäme. Must pähklipuu kasvab segametsades.

Mehhaanilised omadused: puidu keskmine tihedus on 640 kg/m3. Musta pähklipuu puit on keskmise tihedusega, kõva ja sitke. Mõõdukalt vastupidav kriimustustele. Puit on väga vastupidav ilmastikutingimustele. Lülipuit on vastupidav puidukaitsevahenditega töötlemisele.

Töödeldavus: puit on kergesti töödeldav käsitsi ja masinatega. Puitu on kerge naelu lüüa ja kruvisid keerata, liimida, poleerida ja viimistleda.

Kuivatamine: puit kuivab üsna aeglaselt ja vajab kuivatamisel hoolikat jälgimist.

Kasutamine: puitu kasutatakse eelkõige kõrge kvaliteediga mööbli, parketi ja klaverite tegemiseks, tisleritöös, paadiehituses, muusikariistade, lennukipropellerite, kellakorpuste materjalina, samuti puunikerdusteks, treimiseks ja spooni tegemiseks. Mustast pähklipuust saab kena tooli, istme või püstolipära.

TAGASI