AMARANTH

Kaubanduslik nimetus: amaranth

Eestikeelne nimetus: purpurpuu liik

Ladinakeelne nimetus: Peltogyne venosa

Muud nimetused: purpleheart, violetwood (ingl. k.), Amarant (saksa k.), bois violet (prants. k.)

Sugukond: liblikõielised (Leguminosae)

Liikide arv perekonnas: 23 liiki

Areaal: Lõuna-Ameerika põhjaosa (Guyana, Suriname, Brasiilia, Panama, Costa-Rica)

Puuliigi üldkirjeldus: purpurpuu on 40-50m kõrgune vihmametsa puu. Tüve diameeter 0,6-1m. Sirge, silindriline oksteta tüvi on puul 18-27m kõrgune. Vahetult pärast puu langetamist on puit helepruun, mis mõne minuti pärast värvub erepurpurseks. Pikaaegsel säilitamisel päikese käes muutub puit aegamisi tumepruuniks kuni ðokolaadipurpurseks. Pealmise kihi eemaldamisel tuleb nähtavale esialgne värvus. Puit on väga tugev ja vastupidav , ebahariliku värvi ja iluga. Purpurpuu puitu peetakse kogu maailmas üheks kõige erilisemaks ebahariliku sügavpurpurse värvi tõttu. Maailmaturule jõuab ainult väike kogus purpurpuu puitu, sest looduses on ta muutunud haruldaseks.

Mehhaanilised omadused: puidu tihedus 800-1000 kg/m3, keskmiselt 860 kg/m3. Puit on jäik, raskesti painutatav ja vähekriibitav.

Töödeldavus: puit on suhteliselt raskesti töödeldav. Puit eritab kuumutamisel vaiku. T öödeldud puit jääb sile ning on hästi liimitav ja vahatatav.

Kuivatamine: kuivab küllalt kiiresti.

Kasutamine: puitu kasutatakse treimismaterjalina, sillaehituses, ehitiste väliskonstruktsioonides, samuti majaehituses. Sobib eriti hästi mööbli, põrandate, parketi valmistamiseks, laevaehituses kasutamiseks, toolide käsipuudeks, puunikerdustööks ja piljardilaudade valmistamiseks.

TAGASI