AVODIRE

Kaubanduslik nimetus: avodire

Eestikeelne nimetus: avodireepuu

Ladinakeelne nimetus: Turraeanthus spp.

Muud nimetused: avodire (ingl. k., saksa k., prants. k.), apeya, apaya, engan, agbe, esu

Sugukond: meelialised (Meliaceae)

Liikide arv perekonnas: 2 liiki

Areaal: troopiline Lääne-Aafrika (Sierra Leone, Liberia, Ghana, Nigeria, Kamerun, Gabon, Zaire, Angola)

Puuliigi üldkirjeldus: puu kasvab 25-35m kõrguseks. Oksteta silindrilise tüve kõrgus on 12-18m. Tüve läbimõõt on 0,5-0,9m. Puit on pruunikaskollane kuni kuldpruun, mis seistes tumeneb. Päikese käes seistes muutub kuldkollaseks. Puit on valgustundlik, sarnaneb kõige enam kasepuiduga.

Mehhaanilised omadused: tihedus 550kg/m3, väga halvasti painutatav, keskmiselt vastupidav kriimustustele ja vähe vastupidav löökkoormusele.

Töödeldavus: puit on hästi käsitsi ja mehhaaniliselt töödeldav. Puitu on kerge kruvida ja liimida, kuid puit vajab enne naelutamist aukude puurimist. Puit on tavaliselt väga hästi viimistletav ja poleeritav. Puit ei ole eriti vastupidav termiitidele, kuid on väga vastupidav puidukaitsevahenditega töötlemisele.

Kuivatamine: puit kuivab üsna kiiresti ja kergesti, seepärast vajab jälgimist, et ei tekiks kõverusi, väändumisi ega kuppe. Kuivamisel puit kõmmeldub.

Kasutamine: puitu kasutatakse eelkõige mööbli valmistamiseks, aga ka konstruktsioonimaterjalina, treimistöödeks, tööruumide ja kaupluste sisseseadete valmistamiseks, samuti vineeri valmistamiseks. Puidust saab väga dekoratiivse mustriga spooni. Spooni kasutatakse vitriinkappide ja uste katteks, seinapaneelide valmistamiseks, parketina, harvem marketrii tegemiseks.

TAGASI