SYCAMORE

Kaubanduslik nimetus: sycamore

Eestikeelne nimetus: mägivaher

Ladinakeelne nimetus: Acer pseudoplatanus

Muud nimetused: sycamore plane, great maple, Scottish maple (ingl. k.), Bergahorn, gemeiner Ahorn, Traubenahorn, Waldahorn, falsche Platane (sak

Sugukond: vahtralised (Aceraceae)

Liikide arv perekonnas: 111 liiki, neist 14 Euroopas

Areaal: Euroopa ja Lääne-Aasia

Puuliigi üldkirjeldus: mägivaher kasvab 20-25m (30m) kõrguseks puuks, kes võib elada 500 aasta vanuseks. Ilma oksteta tüve kõrgus on 8-12m, tüve läbimõõt on 0,6-1,0m. Mägivahtra puit on kreemikasvalge ja loomuliku läikega. Tekstuur on peen ja ühtlane. Puit pole kuigi vastupidav välistingimustes (kuni 5 aastat).

Mehhaanilised omadused: puidu keskmine tihedus on 610kg/m3. Puit on keskmise tiheduse ja keskmise vastupidavusega kriimustustele. Vähese vastupidavusega löökkoormusele.

Töödeldavus: puit on kergesti töödeldav käsitsi ja masinatega. Väga kerge on puitu naelu lüüa, kruvisid keerata, liimida, peitsida, poleerida ja viimistleda. Puit on läbinisti töödeldav puidukaitsevahenditega.

Kuivatamine: kuivab kiiresti. Kuivatis peaks kuivatama madalal temperatuuril. Aeglane kuivatamine annab ilusa roosakaspruuni tooni.

Kasutamine: puit sobib mööbli, muusikariistade ja marketrii valmistamiseks, treimistööks, tisleritööks, harjavarteks, värtnateks ja niidipoolideks, põrandalaudadeks, toidukastideks.

TAGASI