PADOUK

Kaubanduslik nimetus: padouk

Eestikeelne nimetus: tiibviljak

Ladinakeelne nimetus: Pterocarpus spp.

Muud nimetused: camwood, barwood, paduak (ingl. k.), afrikanischer Padouk, afrikanischer Korallenholz (saksa k.), bois corai, padouk (prants. k.

Sugukond: liblikõielised (Leguminosae)

Liikide arv perekonnas: 21 liiki

Areaal: troopika

Puuliigi üldkirjeldus: tiibviljak kasvab 20-40m kõrguseks puuks. Ilma oksteta tüve kõrgus on 11-20m ja tüve läbimõõt on 0,8-1,0 (1,2m). Puu lülipuit on ere veripunane kuni tumepurpurpunakas, punaste joonte või triipudega. Maltspuit on kollane.

Mehhaanilised omadused: puidu tihedus on 640-800kg/m3 , keskmiselt 720kg/m3 . Puit on väga vastupidav kriimustustele ja keskmiselt vastupidav löökkoormusele.

Töödeldavus: puitu on väga kerge masinatega töödelda. Vaatamata suurele tihedusele nüristab vähe terariistade lõikepindu. Puitu on väga kerge naelu lüüa ja kruvisid keerata, samuti liimida, poleerida ja viimistleda. Puit on väga vastupidav ilmastikutingimustele ja allub keskmiselt puidukaitsevahenditega töötlemisele.

Kuivatamine: puit kuivab kiiresti ja kergesti, minimaalselt kõverdudes.

Kasutamine: puitu kasutatakse peenemas tisleritöös ja treimistöös, puunikerduste tegemiseks, mööbli, tööriistade ja nugade käepidemeteks, kanuude, trummide, aerude ja mõlade ning põllumajandusmasinate puitosade tegemiseks. Puit on väga kulumiskindel ja sobib seetõttu põrandateks ja seinteks. Tiibviljaku puidust tehakse väga kaunist spooni. Puidust saadud värvainet kasutatakse kehamaalinguteks.

TAGASI